Liczba alergików rośnie z dnia na dzień i można spodziewać się, że taka tendencja będzie się już utrzymywać. Warto więc przyswoić sobie podstawowe zasady pielęgnacji skóry alergicznej, bo prędzej czy później prawdopodobnie przydadzą się one nam lub komuś z naszych bliskich.

Przede wszystkim należy unikać stosowania kosmetyków, które silnie się pienią, mocno pachną lub mają bardzo intensywny kolor. Wszystkie te cechy oznaczają, że producenci dodali do nich substancje uatrakcyjniające ich formę i zwiększające komfort użytkowania, ale nie mające wpływu na ich skuteczność. W przypadku alergików każdy dodatkowy, zbędny składnik może być przyczyną alergii.

Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne, należy wybierać te z jak najkrótszym składem. Szczególnie drażniące okazują się zwykle kremy z silną substancją czynną i filtry przeciwsłoneczne. W słoneczne dni najlepiej jest nakładać na twarz filtr mineralny, który chroni równie skuteczne, a jest przy tym bezpieczniejszy dla skóry.

Dobrze jest też w ogóle ograniczyć ilość stosowanych kosmetyków do niezbędnego minimum. W przypadku alergików sprawdza się zasada im mniej, tym lepiej. Lepiej zrezygnować z dodatkowej warstwy pudru niż później zmagać się z podrażnieniami.

Podziel się na:
 • Digg
 • Facebook
 • MySpace
 • Poleć
 • Wykop

1 Comment

 • Annaanka pisze:

  Wybór kosmetyków z jak najkrótszym składem to raz, a dwa to zwracanie uwagi na to, czy ten skład jest możliwie naturalny.
  Każdy dobry dermatolog czy alergolog powie to samo – maksimum naturalności, minimum chemii czy to w kosmetykach, czy w żywności.
  I w ogóle we wszystkim czym się otaczamy.

Dodaj komentarz