Używając kosmetyków często nie myślimy co one zawierają. Ich skład jest zazwyczaj dla nas obojętny, ważne jest byśmy dobrze wyglądali i ładnie pachnieli. Jednak czasem warto wiedzieć czym odżywiamy naszą skórę.

Wszystkie kosmetyki konwencjonalne składają się z substancji pochodzących z olejów mineralnych – czyli ropy naftowej. Syntetyczna parafina czy gliceryna, substancje czyszczące, barwniki oraz aromaty są częściami składowymi każdego konwencjonalnego kosmetyku. Są one zwykle tańszym, łatwiejszym do zdobycia i obróbki materiałem do produkcji kosmetyków w stosunku do kosmetyków naturalnych. Jednak zwykle nie interesujemy się skomplikowanymi nazwami napisanymi na opakowaniach kosmetyków, co jednak dla każdego, kto dba o swoją skórę powinno być warte uwagi. Podstawowy składnik jaki posiadają kosmetyki to oleje. Kosmetyki naturalne są zbudowane na bazie olejów roślinnych z roślin tłoczonych na zimno i nierafinowanych. Ich skład jest pokrewny do tych, które są zawarte w naszej skórze, przez co dobrze się przyswajają. Kosmetyki konwencjonalne zaś są produkowane na bazie olejów syntetycznych, które często zaburzają funkcje metaboliczne skóry.
Kosmetyki zawierają w swoim składzie również emulgatory, które są potrzebne do tego, by połączyć wodę z olejem. W kosmetykach naturalnych są to zwykle emulgatory roślinne, w konwencjonalnych – syntetyczne substancje PEG, które rozpulchniają skórę i sprawiają, że łatwiej wchłania ona potencjalnie szkodliwe substancje z otoczenia. Innym typem składników kosmetyków są substancje myjące, które również mogą być pochodzenia naturalnego (np. oparte na oleju kokosowym i cukrze) lub syntetycznego.

Podziel się na:
  • Digg
  • Facebook
  • MySpace
  • Poleć
  • Wykop

Dodaj komentarz