Słońce jak wiadomo, może być zarówno sprzymierzeńcem jak i wrogiem dla naszych dzieci – szczególnie tych najmłodszych. Jego niedobór jak i jego nadmiar mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla maluchów.  Powinniśmy więc jako troskliwi rodzice, przestrzegać pewnych zasad by nie dopuścić do poparzeń słonecznych delikatnej skóry dziecięcej. W tym celu najlepiej używać odpowiednich kosmetyków, które dzięki właściwiej formule nawilżą skórę malucha oraz uchronią go przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.
Nadchodzą nieuchronnie miesiące, w których o pogodę słoneczną nie będzie trudno. Kąpiele słoneczne są więc nieuniknione i chociaż zazwyczaj kojarzone z czymś przyjemnym to potrafią być one, wyjątkowo szkodliwe – szczególnie dla wrażliwej dziecięcej skóry. Aby nie dopuścić do bolesnych i przykrych w konsekwencji poparzeń, powinniśmy stosować odpowiednie środki ostrożności. Zalicza się do nich przede wszystkim te kosmetyki, które zawierają w sobie specjalne filtry przeciwsłoneczne. Najlepsze są te z atestem Instytutu Matki i Dziecka. Można je kupić w każdej aptece. Są niedrogie, a przy tym całkowicie bezpieczne dla naszych małych pociech i nie podrażniają ich delikatnej skórki. Preparaty jakie stosujemy na skórę naszych dzieci dzielą się na dwie grupy:
* zawierające związki chemiczne – są to kosmetyki przeznaczone dla dzieci powyżej drugiego roku życia;
* zawierające związki fizyczne – to wszystkie te kremy oraz spraye, które posiadają tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu; są one zalecane dla naszych pociech, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.
W bardzo słoneczne dni – powinniśmy smarować skórę dziecka, także pod ubrankiem.
Zaleca się by stosować kosmetyki te – na 20 – 30 minut przed wyjściem. Zabieg ten powinniśmy powtarzać przynajmniej co 2-3 godziny. Gdy dziecko poszło się kąpać, kosmetyki powinno nałożyć się tuż po kąpieli. Pamiętajmy przy tym, by nasza pociecha nie siedziała na piasku w mokrym kostiumie czy też pomoczonej koszulce gdyż w ten sposób słońce szybciej poparzy dziecko.
Wybierając kremy przeciwsłoneczne dla maluchów, zwróćmy uwagę na moc filtra jaki w sobie posiadają. Otóż, dla młodszych dzieci czyli do 3ech lat, najlepiej stosować filtr o faktorze 15; wobec starszych dzieci powinien to być filtr o faktorze 30. -

Podziel się na:
  • Digg
  • Facebook
  • MySpace
  • Poleć
  • Wykop

Dodaj komentarz